GERİ HAKKIMIZDA

ÇAĞDAŞ VE BAĞIMSIZ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Çaba Derneği, 2004 yılında ‘büyük hayallerin gerçek olabileceği’ fikrinden doğdu. Bir araya gelen gönüllüler, amaçlarını belirledi; bu amaçlar doğrultusunda özel projeler ve fonlar oluşturmaya başladı.

Amacımız zamanla her bölgede sosyal sorumluluk bilincini geliştirip, bu konudaki sorunlara çözüm getirmeye çalışarak projelerimiz doğrultusunda üzerimize düşen görevleri yapmak.

Çaba Derneği olarak, sürekli destek verdiğimiz YARDIM PROJELERİmiz var. Bu projelere fon sağlamak amacı ile ETKİNLİKLER ve KAMPANYALAR hazırlayarak gönüllülerimiz ile hareket ediyoruz.

Dönemsel YARDIM PROJELERİMİZ olduğu gibi, ‘var olanı yenile ve destekle’ sistemi ile sürekli yanında olduğumuz projelerimiz de var.

Her yıl seçim ile belirlenen başkanlarımız

 • 2005-2007 Av. Ufkay Demirci & Prof. Dr. Sedefhan Oğuz
 • 2007-2009 Rengin Sezer
 • 2009-2015 Dr. Özlem Cankurtaran
 • 2015-2016 Özlem Zehebi
 • 2016-2017 Özlem Zehebi
 • 2017-2018 Özlem Zehebi
ve tüm yönetim kurulumuz, üyelerimiz ile kurucu onursal başkanımız Monik İpekel, ÇABA'nın bugünlere gelmesinde büyük emek sarf ettiler.

Örneğin 18 MART ÜNİVERSİTESİ içinde yer alan ÇABA ÇOK AMAÇLI SINIF devamlı olarak destek verdiğimiz projelerdendir. FLORYA GENÇLİK MERKEZİ ise yeni binasını hazırlayıp çocuklarımızın kullanımına sunduğumuz projelerimizdendir.

10. yılını geride bırakan ÇABA Derneği; eğitimli, dinamik, farkındalığı yüksek gençlerden oluşan ve dernek yapısı içinde büyük-küçük projelere imza atması hedefi ile ÇABA GENÇ'i kurdu. Deniz Atalay ve Serkan Geler başkanlığında çalışan ÇABA GENÇ, tüm eğitim projelerimize destek olmaya devam ediyor.

Üyelik Koşulları

Fiil ehliyetine sahip, derneğin gayesini benimseyen bu gayeleri gerçekleştirmeye yarayacak vasıfları taşıyan her Türk vatandaşı gerçek kişi ve tüzel kişilik derneğe üye olabilir. Ancak hukuken engeli olanlar derneğe üye olamazlar.

Temel İlkelerimiz

Dernek, siyasal ve dini konularda ve uluslararası ihtilaflarda mutlak tarafsızlık ilkesini benimsemiştir. Dernek, kendi amaç ve projeleri doğrultusunda ulusal ve uluslararası konularda çalışır. Dernek üyeleri, ulusal ve uluslararası konularda duyarlılıklarını öncelikler dernek yönetim kurulunun yetki ve onayı ile ifade eder. Başka dernekle iş birliği yapılmak istenmesi halinde yönetim kurulunun bilgi ve onayı gerekir.

YÖNETİM KURULU

BAŞKAN:
Özlem ZEHEBİ

BAŞKAN YARDIMCISI
Eda KOSİF

MUHASİP ÜYE
Müge Erdoğan

SEKRETER
Alev Kaman

YÖNETİM KURULU ASİL

Özlem ZEHEBİ
Eda KOSİF
Özlem CANKURTARAN
Müge Erdoğan
Ayşegül DİNÇKÖK
Alev Kaman
Şenay Abacı Turgut

YÖNETİM KURULU YEDEK

Ergül AZAPHAN
Tülay Yıldırım
Ferhan GÖZALAN
Burçak DENİZ
Deniz ATALAY
Serkan Geler
Gülcan Ferah

 • Yıl 2007
  ÇABAladık, oynadık!
  ‘ÇABAladık, oynadık’ ilk kez 2007 yılında, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 75 kişilik amatör oyuncu kadrosu ile sahnelenmiş ve geliri ile Bahçelievler 0 – 2 yaş kimsesiz çocuklar yuvası binasını tamamlanmıştır.
 • Yıl 2008
  Anasınıfımız açıldı!
  2008 itibari ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi bünyesindeki anasınıfımız eğitim hayatına başlamıştır. Bu sınıfta tüm öğrenciler tam burslu olarak okumakta ve eğitmenler de gönüllü olarak çalışmaktadır. Çok amaçlı eğitim sınıfımız Sabancı Üniversitesi tarafından “eğitime iyi örnek yuva” seçilmiştir.
 • Yıl 2009
  En çok senin
  yemeklerini özledim...
  175 hayırseverin yemeklerini, en çok özledikleri kişinin tarif ve anılarıyla buluşturan bu kitap, 10binin üzerinde satış rakamına ulaşmıştır. Geliri ile Sultanbeyli’de anasınıfları inşa edilmiş ve Türkiye’nin çeşitli ihtiyaç duyulan okullarına yardım göndermiştir.
 • Yıl 2010
  Şanlıurfa Umuroba İ.Ö.Okulu ihtiyaçları karşılandı
 • Yıl 2010
  Şenol Köyü Okulu ihtiyaçları karşılandı
 • Yıl 2012
  ve ÇABA Gala
  İş ve cemiyet hayatından pek çok ünlü ismin, çocuklar için biraraya geldiği ÇABA Gala, 2012 Mayıs ayında ve 2013 Mart ayında sahnelendi. 100den fazla gönüllü ve binlerce izleyici sayesinde Ayvansaray Çocuk ve Gençlik Merkezi’nin yapımı tamamlandı. 
 • 2013
  Melekler alışverişte!
  2010 yılında beri Four Seasons Hotel Bosphorus’ta düzenlenen ÇABA ALIŞVERİŞ ŞENLİĞİ, her yıl artan katılımcı ve ziyaretçi sayısı ile rekorlara imza atıyor.
 • Yıl 2013
  Ayvansaray Çocuk
  ve Gençlik Merkezi
 • Yıl 2014
  Atelier Sıla Öztürk Defile
  ‘Atelier Sıla Öztürk’ün tasarımları ile anneler için sahne alan babalar ve kızları Florya ÇOGEM yenileme inşaatı çalışmalarımıza büyük katkıda bulundu.
 • Yıl 2014
  5. Geleneksel
  Alışveriş Şenliği
  Geleneksel 5. Alışveriş Şenliğimiz Four Seasons Hotel Bosphorus’ta gerçekleşti.
 • Yıl 2014
  8 Aralık Sezen Aksu
  ve 3 Adam Konseri
  Sezen Aksu ve 3 Adam’ın muhteşem şovu ile kazandığımız gelirler Florya Çocuk ve Gençlik Merkezi inşaatına yardımcı oldu.
 • Yıl 2015
  10. Yıl Balo ve Tarkan
  10. Yılımızı kutladığımız balomuzda sahne alan Tarkan’ın desteği sayesinde Florya Çocuk ve Gençlik Merkezi yenileme inşaatımız tamamlandı!
 • Yıl 2015
  6. Geleneksel
  Alışveriş Şenliği
  Geleneksel 6. Alışveriş Şenliğimiz Four Seasons Hotel Bosphorus’ta gerçekleşti.
 • Yıl 2015
  Florya Çocuk ve Gençlik Merkezi Açıldı
  Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da katılımıyla 12 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen Florya Çocuk ve Gençlik Merkezi'nin açılışında; ÇABA Derneği yetkilileri ve üyelerimizin yanı sıra iş, cemiyet, spor hayatından pek çok destekçimiz bizimleydi.
 • Yıl 2016
  7. Geleneksel
  Alışveriş Şenliği
  2 ve 3 Mayıs tarihlerinde Four Seasons Bosphorus'da gerçekleşen 7. Geleneksel Alışveriş Şenliğimiz birçok önemli markanın ve binlerce misafirin katılımıyla renkli ve eğlenceli iki güne sahne oldu.
 • Yıl 2017
  ÇABAÇAM çocukların hayatında fark yarattı!
  Okul öncesi ve erken çocukluk eğitim hizmetleri vererek ihtiyaç sahibi ailelerin ve dezavantajlı çocukların hayatlarına dokunan ÇABAÇAM, Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar listesine girdi.
  ÇABAÇAM gönüllü öğretmenleriyle, okul öncesi eğitim çağındaki çocuklara eğitim veriyor. Irak, Afganistan ve Suriye başta olmak üzere, birçok ülkeden gelen çocuklar da ÇABAÇAM'da eğitim görüyor.
 • Yıl 2017
  8. Geleneksel Alışveriş Şenliği
  ÇABA 8. Geleneksel Alışveriş Şenliği, birçok önemli markanın katılımı ve binlerce ziyaretçisi ile 8-9 Mayıs tarihlerinde Four Seasons Bosphorus'ta gerçekleşti. Bu yılda iki gün boyunca şenliğin ziyaretçileri, alışveriş ve eğlenceyle dolu iki keyifli gün geçirdi.
 • Yıl 2017
  Türkiye’nin İlk Dijital Ödül Töreni "Geleceğe İz Bırakanlar"
  Çaba Derneği, Türkiye'nin ilk dijital ödül töreniyle "Geleceğe İz Bırakanlar" ödüllerini sahipleriyle buluşturdu. Dernek kuruluşunun 12. yılında, 12 jüri üyesinin değerlendirmesiyle 12 kadına "Geleceğe İz Bırakanlar" ödülü verildi.
 • Yıl 2017
  Evimizin Sağlık Elçileri Lansmanı
  Toplumu ve özellikle evin karar vericisi konumunda olan kadınları, sağlıkla ilgili doğru bilgilenme, hastalıklardan korunma ve aile sağlığı konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediğimiz “Evimizin Sağlık Elçileri” projesi lansmanı 4 Kasım Cumartesi günü Watergarden’da gerçekleşti.
 • Yıl 2018
  9. Geleneksel Alışveriş Şenliği
  ÇABA 9. Geleneksel Alışveriş Şenliği, bu yıl da iki gün boyunca, 2-3 Mayıs tarihleri arasında Four Seasons’da gerçekleşti. Birçok önemli markanın katılımı ve bol bol eğlence ile ziyaretçilerini ağırlayan alışveriş şenliği; birbirinden farklı ve ünlü konuklarının yanı sıra etkinlikleriyle de basında geniş yer buldu.